Naše rodina miluje lyžování a do hor vyrážíme každoročně. A tak i my jsme si nemohli nevšimnout, že sněhu ubývá už i v Alpách a bez sněhových děl by některé areály nemohly ani fungovat! No, pořád je to tedy o hodně lepší než u nás, avšak velmi záleží nejen na umístění střediska, ale též na období, kdy se tam vypravíte.
Všechny země nabízí mnoho lyžařských středisek a i ledovce tu najdete. Itálii nemáme prozkoumanou, protože si ji zatím užíváme především od jara do podzimu. Ale doufám, že do budoucna sem zavítáme i v zimě!
Francie je ohledně lyžování luxusní volba. Jen je to dost daleko a pokud máte k dispozici jen prodloužený víkend, sem se asi nevypravíte. Cca 1000 km znamená celý den na cestě! Nicméně Alpy zde jsou majestátní a nabízí stovky kilometrů upravených sjezdovek. A ty výhledy! Výhodou většiny středisek je, že nemusíte ráno nikam dojíždět, ale vyjdete v přeskáčích rovnou na sjezdovku. V dávné minulosti jsem navštívila Les Deux Alpes, Les Menuires, Méribel, a nejvýše položené lyžařské středisko v Evropě Val Thorens. Tam bylo fakt nádherně!
I Rakousko nabízí velké množství středisek, a navíc není tak daleko. Ovšem důležitá je poloha střediska, v jaké nadmořské výšce se nachází, protože toho sněhu i zde poslední dobou opravdu ubývá. Vydáte-li se do Rakouska později, třeba když už u nás začínají kvést stromy, pak se nabízí vyrazit na ledovec, protože když všude jinde už sníh nebude, ledovec je ještě záruka kvalitní lyžovačky! Existuje mnoho možností, kam vyrazit, my jsme mnohokrát byli na Kitzsteinhornu a párkrát jsme navštívili také Stubai Glacier.
Kitzsteinhorn asi moc představovat nemusím. Je to lyžařské středisko velmi populární i u Čechů a určitě si mnozí z Vás pamatují tragédii z r. 2000, kdy začalo hořet v lanovce (vlaku) a spoustu lidí nepřežilo. Tenhle typ lanovky už neobnovili a místo něj můžete využít 2 kabinové lanovky.
Za sebe musím říct, že tohle středisko je ideální pro začátečníky a mírně pokročilé, a rodiny s dětmi. Není příliš rozlehlé, kopce jsou prudké tak akorát. A díky části, kde se nachází ledovec, se tu lyžuje až někdy do dubna. Najdete tu několik restaurací a ve svahu si můžete udělat zastávku a mrknout do iglú, kde bývá vystaveno auto jedné automobilové společnosti.
Přímo u nástupu lanovky je velké parkoviště, kde můžete nechat svoje auto. A pokud už zbylo místo jen ve vzdálenější části, svezete se busem, který pravidelně pendluje mezi nástupní stanicí a nejvzdálenějším místem parkoviště. Také můžete využít pravidelný skibus a k lanovce se dopravit už rovnou ze svého ubytování.
Tím se dostávám ke Kaprunu, ideálnímu místu pobytu, chcete-li vyrazit lyžovat právě na Kitzsteinhorn. Malebné městečko nabízí různé druhy ubytování, najdete tu mnoho obchodů a restaurací. Taky můžete navštívit hrad Kaprun. Pokud je dost sněhu i v nižších polohách, vyrazte na běžky; čeká Vás příjemná projížďka po okolí Kaprunu.
Na závěr jedna osobní zkušenost. Budete-li se dopravovat k lanovce skibusem, je lepší si najít ubytování spíš na začátku jeho trasy, dál od cílové zastávky (lanovky na Kitzsteinhorn). Sice pojedete déle, ale pohodlně v sedě. V přeplněném a nevětraném autobuse, a samozřejmě dost nabalení, to oceníte. Jednou jsme totiž bydleli v hotelu blízko cílové zastávky. Nejen, že jsme si nesedli, ale mnohdy jsme se do autobusu ani nevešli! Museli jsme čekat na další. Pochopitelně záleží na času, kdy se vypravíte; ranní ptáčata a lyžařští nadšenci asi problém mít nebudou. Ale my, no..my jsme se vypravovali vždycky celkem pomalu... :-D
Po mnoha letech lyžování na Kitzsteinhornu už nám začalo být tohle lyžařské středisko "malé". Tedy hlavně dětem, které jezdí na snowboardu už jako profíci. Hledali jsme tedy jinou možnost a párkrát už zkusili Stubai. Výš položené lyžařské středisko nabízí mnoho kilometrů sjezdovek různých úrovní. Některé jsou opravdu hodně prudké. Ale nebojte! Vždycky existuje jiná cesta, snazší, jak se dostat dolů. Tu využíváme hlavně my s mužem, obvykle se zastávkou v nějaké příjemné restauraci; už jsme spíš takoví rekreační lyžaři :-D
I tady to funguje stejně, totiž k lanovce se musíte dopravit autem či busem. Z městečka Neustift im Stubaital je to cca půl hodinky. Zastávky jsou poměrně blízko od sebe, a tak nemusíte z hotelu chodit moc daleko. Busem je to rozhodně pohodlnější, protože parkoviště není moc velké a pokud nevyrazíte brzy ráno, musíte se obrnit trpělivostí, než se k parkovišti vůbec dostanete. A vyrazíte-li později, může se Vám stát, že žádné místo už nenajdete. Za ty nervy to nestojí!
Nedostatek sněhu při samotném lyžování tady ani moc nepocítíte. Stubai je ledovec a lyžuje se poměrně vysoko, takže podmínky ideální. Už se nám ale stalo, že poslední úsek sjezdovky - dojezd k parkovišti, byl spíš po vodě než po sněhu. Prostě, když je 12 stupňů nad nulou, tak sníh nevyrobíte, i kdybyste se na hlavu stavěli!. Mají to ale dobře vymyšlené, protože kabinovou lanovkou se dostanete nejen nahoru, ale můžete ji využít taky na cestu dolů. Ideální též pro unavené lyžaře ;-)