Drobečková navigace

Úvod > LA LAGUNA > Poznáváme Lido delle Nazioni a plánujeme rekonstrukci!

Poznáváme Lido delle Nazioni a plánujeme rekonstrukci!



Srpen 2022: Poznáváme nový letní domov

Hned první den, co jsme přijeli do našeho nového letního bydlení (o procesu koupě nemovitosti v Itálii si můžete přečíst zde), se na hlavní třídě "Lungomare" konaly pravidelné večerní trhy. V Lido delle Nazioni je můžete navštívit každou středu. I v dalších navazujících "Lido..." se konají, ale zase v jiné dny. Všude bylo spoustu lidí, a tak jsem nasávala typickou dovolenkovou atmosféru. Až na ten rozdíl, že tady si nepřipadám jako na dovolené, ale fakt doma! No a u jednoho stánku jsem se - jako milovnice interiérového designu - musela zastavit, neboť tam nabízeli moc krásné lampy. A co myslíte? Hned dvě se mi hodily do budoucího projektu, a tak jsem si je prostě musela koupit :-)

20240731_200134.jpg

Také každou neděli dopoledne se tu konají trhy. Jsou pojaté víc velkoryse než ty středeční (myšleno množstvím stánků), ale hodně prodejců nabízí produkty typu "vše za xxx EUR". Nicméně na druhém konci ulice narazíte na stánky s ovocem, zeleninou, salámy, sýry...prostě místními produkty. Pokud se tu člověk zdrží víc dní, určitě stojí za to si něco koupit. Kvalita je obvykle lepší než v místním marketu.

Mimochodem, v Lido delle Nazioni jsou dva markety. Jeden je otevřený celý den a po celý rok, druhý "drží" každý den polední siestu a mimo sezonu (půlka září až půlka června) má zavřeno. Stejně jako lékárna. Najdete tu taky pár obchodů s oblečením a užitečnými věcmi k vodě. A samozřejmě restaurace. Pár jich má otevřeno jen přes letní sezonu, ale třeba Barbablu nebo Busola na hlavní Lungomare mají otevřeno celoročně. Taky náš oblíbený "Bar Centrale" je otevřený pořád a úplně v pohodě se tam i najíte; nabízí pokrmy typu bruschetta, panini, pizza... 

20241021_205545.jpg

Lido delle Nazioni má ještě jednu zvláštnost oproti ostatním "Lido". Každý večer v sezoně, od cca 20 h., se tu koná pouť. Zábava pro malé i velké, fakt luxusní vyžití pro puberťáky. Doporučuju! No ale kdybyste si tu chtěli zajistit ubytování a nejste zrovna milovníky nočního života, vybírejte spíš vzdálenější místo, jinak se moc nevyspíte! Hudba zní ještě dlouho po půlnoci!  

20220804_215703.jpg

La festa di Garibaldi

Na začátku srpna 2022 nás čekala další zajímavá "atrakce". Konal se tu velkolepý svátek na oslavu italského vůdce Giuseppe Garibaldi, jenž se zasloužil o sjednocení Itálie. Na jeho počet dokonce vzlétly stíhačky a vypouštěli dým v barvách Itálie. Moc hezký zážitek!  

20220804_111045.jpg

Plán rekonstrukce

Ano, hned při prvním obhlédnutí naší nové vilky jsem začala spřádat plány na rekonstrukci. Ne, že by dům potřeboval nějak zásadně velkou rekonstrukci; byl celkem dobře vymyšlený. Jenže...tady to až moc hýřilo barvami!!! Třeba takovou lila na zdi jsem prostě odmítla akceptovat. Taky si původní majitelé odvezli téměř všechno vybavení... Takže jsem začala plánovat, co bude jinak a co musíme pořídit. Detailní průběh rekonstrukce si můžete přečíst tady.

Pokud člověk někam přijede a nezná místo dobře, je to o to složitější něco pořídit. Protože nevíte kde. Takže jsem téměř všechno nakoupila v Čechách (přišlo mi to v tu chvíli jednodušší) a sem jsme to v průběhu následujících let postupně dovezli. Nicméně hned v srpnu jsme si udělali výlet do Rimini, kde se nachází Ikea, a cestou zpátky jsme se stavěli v Ravenně, kde byl větší hobby market. Pořídili jsme alespoň nádobí a ručníky, a taky lehátka a sprchu, abychom se mohli slunit i na zahrádce, když už ji máme :-D

20220808_144636.jpg

Říjen 2024: Už jsme se téměř zabydleli. A pořídili kola!

Víc jak dva roky trvalo, než jsme podnikli všechno, co jsem si vymyslela! Samozřejmě proto, že jsme se sem dostali asi tak čtyřikrát do roka. Všechno jsme tak zařizovali na etapy. Ale během této doby se povedlo naplánovat a realizovat malování, vyměnit dvířka skříní v jednom z pokojů a na kuchyňské lince, pořídit novou sedačku, nainstalovat nová světla nad jídelní stůl a naaranžovat všechny dekorace.

20230701_094931.jpg

Nechali jsme si zabudovat i kamery, takže můžeme z Čech sledovat, co se u nás "na chalupě" děje! Taky se nám splnilo velké přání a na naší malé zahrádce se už má čile k světu úžasný fíkovník! A domluvili montáž nových žaluzií na další rok, protože už nebyly v kondici. A za to všechno mají velký dík naši noví přátelé z Vearu, kteří nám se vším moc pomohli!   

20241021_140359.jpg

Kousek od Vearu (na Lungomare) najdete dvě důležitá místa: první je půjčovna (a opravna) kol. Tady jsme si první dovolenou půjčili kola. Později jsme se ale rozhodli, že chceme víc poznávat okolí a že bychom si mohli koupit kola svoje. Od kamaráda z Vearu jsme dostali tip na obchod v San Giuseppe. Nejen, že nám pomohli s výběrem vskutku luxusních "retro" kol (mimochodem, tenhle typ tady v těch končinách převládá), ale ještě nás provedli po závodě a pak nám kola dovezli "domů". Fakt super servis! Hned jsme je začali používat a nemuseli tolik chodit pěšky. Taky jsme díky tomu měli víc času prozkoumat nejbližší okolí a využili je i na cestu do restaurace nebo na pláž. 

20250426_151004.jpg

Druhé důležité místo je místní hobby market. Je to takové miniaturní Obi, kde ale najdete fakt úplně všechno! I v dalších Lido xxx ho najdete. Jsme častými návštěvníky a pokaždé vybavena správnými italskými slovíčky se snažím pořídit, co zrovna potřebujeme. Paní prodavačka je velmi přátelská a snaží se mluvit opravdu pomalu :-D

Mýto v Itálii a Telepass

Vy, co jezdíte do Itálie, už určitě víte, že v Itálii nepoužívají systém dálničních známek, ale na každé dálnici přijedete k mýtné bráně, kde si pěkně dlouho (v sezoně) vystojíte frontu, vyzvednete lístek nebo rovnou zaplatíte mýtné a frčíte. Při každé návštěvě jsem si říkala, jak to sakra někteří dělají, že projedou branou označenou žlutě "Telepass", skoro se nezastaví a brána se jim přesto otevře. No a už to vím! Mají v autě "kouzelnou" krabičku!

A tak jsme začali pátrat. Nejprve jsme zjistili, že se Telepass dá zařídit na benzince; v dalším kole jsme došli k informaci, že to je možné jen na benzinkách značky eni. A ve finále jsme se pak dopracovali do bodu, že jen některé benzinky eni tuto službu nabízí. A protože jsme mnohokrát jeli autem a vždycky jsme si udělali zastávku u Lago di Garda, objevili jsme, že v Desenzano del Garda je ta správná benzinka eni, kde nám můžou zařídit Telepass. Vyšlo to až na druhý pokus, protože jsme se poprvé trefili do polední pauzy. No to je holt ta italská siesta, že!? :-D

Odpovědná paní dokonce uměla anglicky, takže celý proces byl o to jednodušší. Museli jsme ale doložit Codice Fiscale (italské RČ) a naši adresu v Itálii. Všechno za nás vyplnila a odešli jsme s "kouzelnou" krabičkou, která se připevní na přední sklo. Na internetu se ale dá najít i jakási online verze Telepassu - pro ne-Italy. Ale to jsem taky zkoušela. Moc jsme tomu bohužel nerozuměli a nikam se nakonec nepohnuli. Tohle bylo tedy ideální řešení a vesele ten systém používáme. Pravda, někdy to úplně nefunguje, jak by mělo - brána se neotevře! No klasika, jste v Itálii!; to pak všichni musíme vycouvat a zařadit se do jiného vjezdu. Ale až na výjimky to funguje super a nemůžeme si to vynachválit ;-)

Hotovo, zabydleno! A je čas začít přemýšlet o dalším výletu, kdy už snad konečně dojde na poznávání okolí! Tak arrivederci!