Náš červnový pobyt v Lido delle Nazioni začal pozvolna, aby pak v druhé polovině nabral na otáčkách, protože, jak jsem psala minule, chystali jsme se ke koupi nového apartmánu.
Přijeli jsme ve středu a udělali si "povinné" kolečko. Jeli (na kole) pozdravit moře, zastavili se ve Vearu, zašli na drink k "Rumunkám". A večer po večeři v Barbablu šli pozdravit i osazenstvo do Trinidadu. A protože byla středa, měli jsme možnost projít si pravidelné večerní trhy. Tentokrát jsem ale nic neulovila :-D
Díky naší nové kamarádce Češce, od které jsme měli v plánu koupit apartmán, jsme se dozvěděli, že našemu oblíbenému baru v centru "Bar Centrale" se taky říká bar "U Rumunek". Vedou ho totiž dvě sympaťačky, které zřejmě pochází z Rumunska. No, už se zdravíme, pokecáme, ale ještě jsem neměla odvahu a příležitost se seznámit osobně...tak snad příště :-D
Další oblíbený podnik, který navštěvujeme téměř pravidelně, se jmenuje Trinidad. Jde o plážový bar, kterým přes den projdete na pláž, můžete si tu rezervovat lehátko a během dne se občerstvit. Mimochodem, takových tu podél pláže najdete samozřejmě víc. Večer si sem pak můžete zajít třeba na drink. Občas tu organizují živou hudbu nebo na TV můžete sledovat sportovní přenosy. Tady už jsme se stačili osobně blíž seznámit a já tak mám další příležitost pilovat italštinu ;-)
Minulou návštěvu jsme koupili nové sezení na terasu. Náš kamarád z Vearu se postaral o odvoz a na nás čekala montáž. Strávili jsme tím s přestávkami téměř celý den, protože už se začínalo citelně oteplovat a nešlo to snadno. Ale ten výsledek stojí za to! Musela jsem sice najít nové místo pro lampu, která se předtím, chudinka, krčila v rohu; nakonec jsem odsunula květináč s bazalkou a hle, lampa jako kdyby tam stála odedávna! Dokonce si jí hned všiml i náš kamarád z Vearu, který druhý den přišel i se svým kolegou - zahradníkem probrat nějaké věci kolem domu. Naše vilka disponuje dvěma zahrádkami, a tak s ním máme domluvenou spolupráci; o vše stará, když tam nejsme. Přinesl Prosecco a až teď mu došlo, že nemáme televizi! Ano, nemáme televizi. No, upřímně, nijak nám zatím nechybí; vystačíme si s radiem. A Virgin radio je ta pravá stanice pro všechny, co milují rockovou hudbu :-D
Oblast Parco delta del Po je opravdu nádherná a je známá též výskytem plameňáků. Při Velikonoční návštěvě a výletech na kole jsme měli možnost jich několik vidět zblízka. A při této červnové se nám naskytlo neskutečné představení na obloze (mrkněte na můj FB Itálie Osobně). Později jsem se dozvěděla, že v tomto období plameňáci takhle "migrují" každý večer, po celém pobřeží. Úžasná podívaná!
S plameňáky zřejmě souvisí akce, pořádaná tento rok v Porto Garibaldi, konkrétně 20. a 21. června 2025. Ale možná to s nimi až tak úplně nesouvisí, no... Před tímto víkendem bylo všude vidět růžovou barvu, ve všech možných podobách. I my jsme se do Porto Garibaldi vypravili na kole to omrknout. Na pláži už stála připravená hudební stage, a podle našich zdrojů mělo vystoupit mnoho zajímavých italských interpretů. A taky se čekalo mnoho lidí, což jsme si pak raději nechali ujít. Svátek "Růžová noc" ale spíš souvisí s nejdelšími dny v roce. A Italové, jak jsem už měla možnost zjistit - jak můžou, tak slaví. Stejně jako na Velikonoce, i v těchto dnech byl problém si zajít do restaurace bez rezervace. Celé rodiny nebo skupiny přátel se schází, ať v poledne či večer, a oblečeni téměř jako na svatbu (upozorňuji, teplota už se vyšplhala ke 30 stupňům!!!!) si užívají. To se u nás nevidí a moc mě bavilo je pozorovat :-)
Úterý, 9 h. ráno: Sešli jsme se před naším budoucím apartmánem, a společně vyrazili do cca hodinu vzdáleného města Ferarra, kde jsme měli schůzku s notářem. Kromě naší kamarádky Češky, od které jsme kupovali apartmán, a kamaráda z Vearu jakožto zástupce realitky, jel s nimi v autě i jeho otec, který měl pro nás, na základě plné moci, zprostředkovat koupi apartmánu. Jak už jsem psala v předchozím případě, sami si nemovitost v Itálii jen tak nekoupíte, pokud tedy neumíte perfektně italsky. Díky tomu, že jsme využili služeb stejného notáře jako minule, který umí i anglicky, vše proběhlo naprosto bez problémů. Po malém obědě jsme se vrátili do apartmánu, abychom s naším kamarádem z Vearu probrali vše potřebné.
Vzhledem k tomu, že v Lido delle Nazioni zatím nejsme nastálo, potřebujeme s pronájmem trochu píchnout. A protože jsme se rozhodli jít oficiální cestou, dohodli jsme s kamarádem, že pronájem budeme řešit přes jeho společnost Vear. Je to tým super lidí, kteří i pro další majitele nemovitostí zprostředkovávají pronájem a jsou tak schopní klienta ubytovat, poskytnout mu informace, zařídit úklid. A samozřejmě pomoc v případě potřeby.
A na nás bylo apartmán k pronájmu připravit. První věc, kterou jsme následující den zařídili, bylo pojištění. To je základ, stejně jako u nás. A pak to začalo. Až do soboty (upozorňuji, že teploty už atakovaly 35 stupňů!!!) jsme uklízeli, nakupovali, zařizovali. Obchod RisparmioCasa jsme navštívili tolikrát, že když jsem pak chtěla ještě něco dokoupit, přesně jsem věděla, kde to najdu. Upřímně, i re-design tohoto apartmánu byla slušná výzva, protože jsem na to měla víceméně jen čtyři dny a musela jsem se spokojit především se sortimentem tohoto marketu, který ve svém překladu znamená "úspora, spořivost". Ale i z mála se dá vykouzlit hodně, stačí trochu fantazie! Jak to všechno probíhalo se můžete dočíst zde.
Zní to neuvěřitelně, ale fakt jsme to za čtyři dny stihli: uklidit a připravit apartmán k pronájmu. V neděli jsem tak mohla všechno nafotit, abych apartmán mohla prezentovat i tady na svém webu. Odpoledne jsme se pak sešli s kamarádem z Vearu a byt předali. Ještě nám pomohl objednat z Ikea novou rozkládací sedačku, neboť ta stávající nebyla jako postel víceméně vůbec používaná, a tak vložená matrace měla svoje nejlepší léta už za sebou. Taky jsme řešili koupi klimatizace, protože původní majitelka ji nainstalovanou neměla, neboť byt se nachází ve 3. patře a je orientovaný na východ a jihovýchod. V každé místnosti je stropní ventilátor a když se přes den nechají venkovní rolety stažené, v celém bytě je celkem příjemně, byť venku je horko. Vzhledem k tomu, že v bytě žila opravdu desítky let, fakt věřím, že ji nepotřebovala. Nicméně po návratu domů jsme ji objednali, abychom klientům poskytli maximální pohodlí...
Uf, a je hotovo! Sedím na terase s nohama na stole, z rádia poslouchám Pearl Jam (tuhle skupinu miluju a loni jsem zažila neskutečný koncert v Barceloně, o kterém jsem taky psala - mrkněte sem) a užívám si poslední večer před odjezdem. A doufám, že i vás nalákám navštívit tuhle nádhernou oblast a pro vaši dovolenou třeba využijete náš nový apartmán :-)
Vítejte v Laguně!